, rubrika Poradce

Problémy s močovým měchýřem

- správná strava podporuje zdraví močových cest

Zánět močového měchýře (cystitida) u psů a koček bývá častým důvodem návštěvy veterinárních ordinací. Pro účely cílené léčby zánětu močového měchýře je proto snahou co nejpřesněji určit jeho příčinu. Příčiny zánětu močového měchýře mohou být například anatomické nebo genetické. Může se jednat o infekci nebo může docházet k dráždění stěny močového měchýře močovými krystaly či kameny. Nejčastější příčinou zánětu močového měchýře u koček je stres.

K diagnóze veterináři obvykle potřebují:

  • získat anamnézu – co nejvíce konkrétních informací o zvířeti, vědět, jak zvíře žije, co žere, co ho trápí a kdy to začalo
  • provést důkladné fyzikální vyšetření
  • provést ultrazvukové vyšetření močových orgánů
  • vyhodnotit výsledky laboratorního vyšetření moči

KRYSTALY, MOČOVÝ PÍSEK NEBO KAMENY V MOČOVÉM MĚCHÝŘI JAKO PŘÍČINA ZÁNĚTU MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

Močové krystaly ve formě močového písku nebo močových kamenů, jako příčina zánětu močového měchýře, jsou častější, než si dokážete představit. K tvorbě močových krystalů vede, velmi často, nesprávné složení krmné dávky.

Pokud krmivo obsahuje příliš mnoho zásadotvorných prvků (zejména vápníku, draslíku, hořčíku nebo sodíku), hodnota pH moči výrazně stoupá a podporuje tvorbu tzv. struvitových krystalů. Pokud krmivo obsahuje nadbytek kyselinotvorných prvků (zejména fosforečnanů, síry a chloridů), hodnota pH prudce klesá a mohou se začít tvořit kalcium-oxalátové krystaly. Pokud je koncentrace krystalů v moči příliš vysoká a nedochází k jejich pravidelnému vyplavování z močového měchýře, tvoří se struvitové nebo kalcium-oxalátové kameny.

Hodnota pH moči zdravých psů a koček se pohybuje v rozmezí pH 6,0 až pH 6,8.