, rubrika Poradce

Problémy s močovým měchýřem

- správná výživa podporuje zdraví močových cest

Cystitis_rádce

Zánět močového měchýře (cystitis) u psů a koček bývá častým důvodem návštěvy veterinárních ordinací. Pro účely cílené léčby zánětu močového měchýře je proto snahou co nejpřesněji určit jeho příčinu. Příčiny zánětu močového měchýře mohou být například anatomické nebo genetické. Může se jednat o infekci nebo může docházet k dráždění stěny močového měchýře močovými krystaly či kameny. Nejčastější příčinou zánětu močového měchýře u koček je stres.

K diagnóze onemocnění veterináři obvykle potřebují:

  • získat co nejvíce konkrétních informací o zvířeti, vědět, jak zvíře žije, co žere, co ho trápí a kdy to začalo
  • provést důkladné fyzikální vyšetření
  • provést ultrazvukové vyšetření močových orgánů
  • vyhodnotit výsledky laboratorního vyšetření moči

Krystaly, močový písek nebo kameny v močovém měchýři jako příčina zánětu močového měchýře

Močové krystaly ve formě močového písku nebo močových kamenů, jako příčina zánětu močového měchýře, jsou častější, než si dokážete představit. K tvorbě močových krystalů vede, velmi často, nesprávné složení krmné dávky.

Pokud krmivo obsahuje příliš mnoho zalkalizujících prvků (zejména vápníku, draslíku, hořčíku nebo sodíku), hodnota pH moči výrazně stoupá a podporuje tvorbu tzv. struvitových krystalů. Pokud krmivo obsahuje nadbytek kyselinotvorných prvků (zejména fosforečnanů, síry a chloridů), hodnota pH prudce klesá a mohou se začít tvořit kalcium-oxalátové krystaly. Pokud je koncentrace krystalů v moči příliš vysoká a nedochází k jejich pravidelnému vyplavování z močového měchýře, tvoří se struvitové nebo kalcium-oxalátové kameny.

Hodnota pH moči zdravých psů a koček se pohybuje mezi pH 6,0 a pH 6,8. Při vyvážené krmné dávce, dostatečném pitném režimu a pravidelném močení se všechny látky rozpouštějí v moči a mohou být vyloučeny.

Pokud zvíře vždy přijímá dostatečné množství tekutin, prvky se tím ředí. Tímto způsobem se malé krystalky vyloučí močí dříve, než se z nich mohou vytvořit větší kameny. Naopak, pokud zvíře přijímá příliš málo vody, je moč mnohem koncentrovanější. V důsledku toho zůstávají některé látky nerozpuštěné. Vznikají krystaly a následně často i kameny.

Lze močovým kamenům předcházet nebo je rozpouštět?

Cystitis_kočka

Prevence močových kamenů začíná vždy dostatečným příjmem tekutin. Tipy na dostatečný příjem vody u koček naleznete zde.

Stejně tak je důležité udržovat hodnotu pH moči uvnitř optimálního rozmezí.

Dobrou zprávou je, že hodnotu pH moči lze upravit správnou výživou. Toho lze dosáhnout podáváním speciálních kompletních krmiv nebo prostřednictvím určitých doplňkových krmiv, které se přidávají do běžné krmné dávky.

V závislosti na svém složení mohou mít krmiva na moč kyselinotvorný nebo alkalizující účinek. Kyselinotvorná krmiva (např. s vysokým obsahem methioninu) moč okyselují, a tím zabraňují tvorbě struvitových krystalů nebo struvitových kamenů. Množství doplňovaného methioninu se může různit. Pokud se například v močovém měchýři struvitový štěrk nebo struvitové kameny již nachází, musí být množství methioninu opravdu vysoké. Vzniká tak vysoce kyselá moč, ve které se kameny opět pomalu rozpouštějí. Jakmile se kameny rozpustí, je třeba množství methioninu opět snížit tak, aby byla nastavena hodnota pH, při které se netvoří nové struvitové kameny, ale která zároveň není tak nízká, aby se tvořily jiné kameny, které se v tomto rozsahu pH krystalizují, např. kalcium oxalátové kameny.

Alkalizující krmiva (např. s vysokým obsahem citrátu draselného) mohou kyselost moči snížit, a tím zabránit tvorbě kalcium-oxalátových kamenů. Ve skutečnosti, na rozdíl od struvitových kamenů není možné kalcium-oxalátové kameny rozpustit. Mnohem důležitější je zabránit jejich vzniku. To je možné vhodným krmením a pomocí některých doplňkových krmiv. Více se dozvíte v našem návodném článku „Životně důležité látky při vzniku kalcium-oxalátových kamenů“ zde. Nadměrná alkalizace moči však s sebou nese riziko zvýšené tvorby struvitových kamenů.

Kromě nejčastějších struvitových a kalcium-oxalátových kamenů existují u psů a koček i další močové kameny, které mohou hrát roli. Na jejich tvorbu má vliv rovněž nesprávná hodnota pH moči a její nedostatečný výdej.

Bohužel ne vždy je možné stávající močové kameny rozpustit prostřednictvím úpravy pH moči tak, aby se předešlo jejich chirurgickému odstranění.

Příjem tekutin podle potřeb zvířete a pravidelné močení jsou nezbytným předpokladem

Močové kamenyStruvitovéKalcium-oxalátové
Bez tvorby močových kamenů při hodnotě pH 6,0 – 6,8 při hodnotě pH 6,0 – 6,8
Tvorba močových kamenů při příliš alkalické moči, hodnota pH nad 7,0 při příliš kyselé moči, hodnota pH nižší než 5,5
Přísady korigující hodnotu pH moči methionin, chlorid amonný citrát draselný
Je možné močové kameny rozpustit? často při hodnotě pH 5,8 – 6,2 ne
Prevence tvorby močových kamenů při hodnotě pH 6,2 – 6,5 při hodnotě pH 6,5 – 6,8

Pokud se zaměříme na výše uvedené informace, je zřejmé, že přesné úpravy pH prostřednictvím stravy lze dosáhnout pouze pravidelným stanovováním hodnoty pH moči. Jedině tak lze zjistit, zda je nutné moč okyselit, nebo naopak alkalizovat. A je to jediný způsob, jak zkontrolovat, zda je například okyselení dostatečné, nebo zda se již nepodává příliš mnoho dobrého. Za tímto účelem byste měli být schopni získat čistou moč svého zvířete a sami stanovit hodnotu pH. Není to snadné, ale díky následujícím tipům to s trochou cviku zvládnete.

Tipy pro odběr moči a měření hodnoty pH

Cystitis_TS

Pro stanovení pH moči potřebujete vhodnou sběrnou nádobu a vhodné testovací proužky*.

Moč sbírejte vždy do čisté nádoby. Velmi užitečná může být mělká miska nebo nepoužívaná naběračka. Sběrnou nádobu podržte v proudu moči, zatímco váš čtyřnohý přítel močí, a sbírejte moč.

U některých malých psů nebo koček to někdy není zcela možné. Proto, jako pomůcku lze v takových případech použít plastovou vaničku nebo kočičí toaletu.

Kočičí toaletu důkladně vyčistěte. Ujistěte se, že došlo zcela k odstranění všech zbytků čisticích prostředků. Běžnou savou podestýlku nahraďte speciální plastovou podestýlkou**. To neabsorbuje moč, takže se shromažďuje na dně steliva nebo plastové vaničky a lze ji přímo nasát dodanou pipetou.

Měření hodnoty pH:

  • Testovací proužek uchopte čistými a suchými prsty.
  • Testovací proužek rychle ponořte do vzorku moči tak, aby došlo ke smočení všech polí proužku.
  • Přebytečnou moč z proužku opatrně setřeste.
  • Vyčkejte po dobu, která je uvedena v přiloženém návodu k použití.
  • Testovací proužek přiložte ke stupnici, jak je uvedeno v přiloženém návodu k použití.
  • Porovnejte barvu polí testovacího proužku s barevnou stupnicí vytištěnou na obalu.
  • Odečtěte hodnotu, která se nejvíce blíží barvě testovacího proužku.

Nezapomeňte, že hodnota pH moči podléhá značným výkyvům. Pamlsky jsou také potrava! Proto, nejnižší hodnotu pH moči je možné naměřit po nejméně 8 hodinách bez příjmu potravy. Naopak, nejvyšší hodnota pH je přibližně 4 hodiny po příjmu potravy. Vzhledem k těmto výkyvům je vhodné stanovit hodnotu pH moči v různou denní dobu, abyste získali optimální přehled. U každého vzorku moči si poznamenejte den a čas, ale také čas posledního příjmu krmiva předcházejícího odběru. Nezapomeňte uvést také všechny podané pamlsky. To pomůže vyvodit z měření pH moči správné závěry.

Cystitis_pH scale_plocha

* Vhodné testovací proužky pro stanovení hodnoty pH lze získat ve veterinární ordinaci nebo např. zde.
** Vhodnou podestýlku pro odběr vzorků moči lze získat ve vaší veterinární praxi nebo v příslušných internetových obchodech, např. zde nebo zde.